Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak jsem potkal ryby?

  Z mé rodiny co jsem zažil nerybařil bohužel nikdo. Pouze můj praděda, který umřel měsíc před mým narozením. Jeho čtyřicet let staré štípané bambusky které jsem objevil na půdě, zdobí nyní největší stěnu mého pokoje. Také jeho svazky sešitých archyvních rybářských časopisů tištěných na tenký papír černobílým písmem s rozmazanými obrázky jsem vystavil na svou rybářskou poličku.
Již od ranného mládí jsem toužil vlastnit nějakého vodního tvora. Tato touha se mi ovšem vyplnila až o několik let později. K vánocům 2009 jsem dostal šedesátilitrové akvárium. Měl jsem z něj velkou radost a ihned jsem začal zařizovat živočichy. 
Už jako malé dítě jsem si vyráběl z klacků a různých šňůr imitace rybářského vybavení. Těchto svých mistrných výtvorů jsem měl plnou skříň. Rodiče byli mou výtvarnou činností značně zneklidněni, kdo by taky chtěl mít šatní skříň plnou sukých klacků a provazů? Učinili skvělý krok a koupili mi začátečnický universální prut. Jelikož jsem nevlastnil rybářský lístek s tímto prutem jsme s tátou chytali příležitostně pouze v Chorvatsku a všude kde lov nebyl nijak zpoplatněn a nebyl omezen vlastníctvím povolení. Jednoho dne se ale stala strašná věc. Na můj skvělý prut za dvě stovky spadl při odjezdu kuft a prut se zlomil. Byl jsem naštvaný a smutný zároveň. Bůh ví proč, řekl jsem si že na rybářské náčiní už v životě nešáhnu. V té době mi bylo asi osum let.
Naše rodina vlastní a po dlouhá léta chatu u řeky. Tento pstruhový revír Jihlava 5a jsem měl vždy ve velké oblibě. Jako malý jsem za teplých letních večerů pozoroval muškaře jak kreslí svými pruty do vzduchu obrazce a mistrně lapají pstruhy do podběráků. V té době tam bylo mnoho parem a občas tam zabloudila i štika. V současné době je tam bohužel parem už velmi málo a stále jich ubývá. 
Asi před čtyřmi roky jsem se pevně rozhodl, že přeruším svůj slib, že už nikdy nebudu chytat ryby a zařídil jsem si rybářský lístek. 
V současné době mám už nachytáno mnoho ryb a vlastním už opravdové - kvalitní rybářské vybavení, mám jak Pstruhovou tak Mimopstruhovou povolenku a revír před naší chatou pečlivě každý rok prochytávám. Za ty čtyři roky jsem nevzal domů jedinou rybu a jsem na to hrdý. Vzal jsem si inspiraci z mého pradědy, kterého sice znám jen z vyprávění, ale vím že on také zastával techniku "Catch and rellese". Děkuju ti dědo! :)

                              463029_05.jpg